Offroad Maraton Janovice nad Úhlavou 20.4.2024

Janovice nás většinou překvapí zimou a deštěm a tak vlastně nebylo letos překvapením, že byla ještě větší zima a ještě více mokro jak předchozí roky. Trať před startem čtyřkolek byla navíc řádně rozorána předchozím závodem motorek a tak už jen nájezd do zaváděcího kola znamenal nabalení pořádné dávky lepivého bláta.

Do druhé řady za sportkami se seřadila linie jezdců na litrových Polarisech Scrambler, kterou narušoval pouze Michal Vágner na Outlanderu HD7. Chtěl jsem tuhle mašinu vyzkoušet v porovnání s konkurencí a není lepší zkouška, než ta zátěžová – do ní nebo po ní, jak se tak říká. Někteří to možná vidí jako drzost, ale Michal šel rovnou do nejtvrdší konkurence Mistr Quad 4×4 bez ohledu na to, že je to pouze 650 o výkonu pouze 50 HP!!! Já teda otevřeně přiznávám, že jsem byl nervozní jak sáňky v létě, protože terén byl těžký a v tom hlubokém blátě prostě výkon potřebuješ. Ano, motor má krouťák a podvozek je velmi dobrý, ale jako autora projektu mě trápily pochybnosti – nebude to litrům zavazet, utáhne to ta velká kola, nerozpadne se to samovolně po deseti minutách??? Je to pořád oproti konkurenci Low-end model, který vyjde i s tlumiči okolo 350tis. Kč, navíc kluci to mají už vychytané, ví přesně po jaké době na tom co odpadne a co je potřeba vyztužit, či předělat… Já nevěděl nic. Prostě se mašina postavila dle mých představ – výfuk, tlumiče, podložky, větší kola, chladič nahoru a víc nic! Žádný chiptuning, jak má konkurence, žádné úpravy stabilizátoru, předělávání elektriky, brzd, úpravy rámu…nic, jen nadšení a důvěra – Can-am 3,14čo (zasvěceni vědí)! No a samozřejmě Michal, jezdec, který nedá nikomu nic zadarmo a v hlavě mu jede nejlepší racingový počítač, který dokáže bleskově vyhodnotit situaci na trati a využít každou možnost, jak být rychlejší než soupeři. A tak stáli všichni v řadě, odjela první lajna sportek, mně šel pulz na 200, Ondra Nachtigall mávnul fanglí a motory zařvaly! Jo a Michal na červené malorážce vyškolil litrovou konkurenci! Bylo to boží vidět, jak se dere na první pozici, jo ten nový variátor a krouťák jednoválce má Rotax opět ku.va vychytaný (vždyť jsme to říkal!!!), boj kolo na kolo za první zatáčkou a Jakub Samohýl dostal ponaučení, že opravdu nemůže od Michala čekat, že mu uhne! Uff, ve spáncích mi pulzuje šílený tep…druhé kolo, Michal se pere s bahnem, Kuba je sice před ním, ale pořád bomba pozice a navíc Tom Jelínek jistí těsně za Michalem třetí místo!!! Odjíždím do depa, abych jistil tankování a případný servis. Michal mezitím přijíždí opět na prvním místě, pronásledovaný Jakubem Samohýlem, který na něj další tři kola dorážel, než si Michal v lese vyrazil trhačku a umožnil tak předání vedoucí pozice. Startovní pole se natáhlo, Kuba Samohýl se usadil na prvním místě, Michal jede jistotu na druhém, 12 vteřin za ním Tom a nesmím zapomenout na Jožo Kohúta, který ve veteránech po špičkovém startu krouží s rovněž veteránem Renegade 850 na třetím místě své kategorie. Jo, to bych bral takovýto výsledek!

No vydrželo nám to přesně hodinu a 10 minut! Najednou Michal nepřijel, přijel za ním jedoucí Tom a rovnou do depa pro brýle a Michal přišel až po chvíli a pěšky. Pravý zadní náboj po jednom z nárazu o strom nevydržel… konec pohádky! Najednou to ze mě všechno spadlo. Ale závod pokračoval dál, Tom Jelínek nahradil Michala na druhé pozici, ale bohužel ne na dlouho, smůla se nevyhnula ani jemu a stejně jako v Milovicích přenechal druhé místo Martinovi Duchkovi (už by měl dát flašku…), tentokrát kvůli uvolněným řídítkům – s poděkováním Michalu Adamíkovi a klukům okolo za pomoc s dotažením, díky čemuž si Tom udržel výborné 3. místo. No a to nakonec ve své třídě obhájil i skvěle jedoucí (s až robotickou přesností) Jožo Kohút.

Výsledek pro náš tým, dvě třetí místa, nakonec nebyl až tak špatný a já musím pogratulovat oběma pódiovým jezdcům za skvělý výsledek a poděkovat Michalovi za perfektní výkon na HD7!

S úctou ke všem soupeřům a s poděkováním partnerům, za tým Čtyřkolky Tišnov Karel Volavý.

Leroy Cosmetics s.r.o.

Pivovar Tišnov s.r.o.

Vexauto s.r.o.

Libor Belko – Can-am servis Morava

Tenwia s.r.o.

Stanislav Zoufalý – Opravy plynových kotlů

TFX suspension

BCE s.r.o.